2019 Para Nasıl Kazanılır?

0
102

Maaşlı ve sigortalı iş sevenler bu yazımı okumasın. Borcunuz varsa kazandığınızdan biraz daha az harcamaya çalışın. Zamanla borcunuz kapanır. Sizin için söyleyeceklerim bu kadardır şimdi çıkabilirsiniz. Gerçekten 2019 Para Nasıl Kazanılır?  ve her geçen gün büyümek isteyenler kalabilir çünkü bu yazım onlar için. Kazandığınızdan fazlasını kazanmak istediğinizi anlayabiliyorum.

Diyelim ki bunu başardınız, karşılığında ne bedel ödeyeceğinizi hiç düşündünüz mü? Çok para, çok sorumluluk demektir çünkü çok parayı idare edebilmeniz için önce bir organizasyon yönetmeniz gerekir. Bütün gün kritik toplantılar düzenleyip, kritik kararlar vermeniz gerekir. Telefon görüşmeleri, talimatlar, sorun çözümleri derken bir bakmışsınız, günün 48 saat olmasını dilemişsiniz. Gerçi oda yetmeyecek ama.

Sonra ne yediğinizden nede içtiğinizden tat alacaksınız. Ama siz ben cenneti yaşayayım ve çalışmak gibi derdim olmasın diyorsanız, ekranın sağ üst kenarında ki çarpı işaretine basabilirsiniz. Kalanlar için devam ediyorum, önce çok çalışıp ticari sistemimizi kuracağız, sonrasında arkamızı dönüp emekliliğin tadını çıkaracağız.

Borçtan kurtulmak, nasıl zayıflarım ile aynı şeydir.

Birinde yemez, diğerinde harcamazsınız. Ancak ben size yiyerek zayıflamayı anlatacağım. Bu başlıkla aradığınız yazılarda çok basit şeyler anlatmışlar. Borçtan kurtulmak mı istiyorsunuz? O zaman borcunuzu ödeyin gibi alakasız şeyler. Diyorlar ki, ilk önce en düşük kredi kartınızdan başlayın, bu size motivasyon kazandıracaktır. Fikre gel. Borç ödemek istiyorsanız para kazanmalısınız.

Para kazanmak istiyorsanız, paranın ne olduğunu anlamanız gerekir ki diğer yandan, bunu anladığınızda da, size nasıl geleceğini çözmeniz gerekir. İşte o zaman para kazanmaya başlarsınız. Para hiç sevmediğim ancak konusuna bayıldığım bir mesele. Bu sebeple bu konuda sadece bir yazı değil, daha çok bir yazı dizisi olmasını istiyorum. Çünkü bu konuda anlatacak çok şeyim var ve konuya, paranın ne olduğunu anlatarak başlamak istiyorum.

Paranın Tarihi

2019 Para Nasıl Kazanılır?

İlk insandan bu yana ticaret mevcut bence. Çünkü satış ve pazarlamanın en başında yazan cümle; İnsan ihtiyacı sınırsızdır. Yani insan var oldukça ihtiyaçları olacak ve birileri bir bedel alarak bunu karşılayacak. Çok net. Bakın bu cümleyi aklınızdan hiç çıkartmayın, çünkü Dünya’da ki bütün para kazanma modelleri bu cümle üzerine kurulmuştur. İlkel çağlarda bile insanlar, eksiklerini bir şekilde tamamlamak zorundaydı ve kimse kimseye karşılıksız hiçbir şey vermezdi. Nede olsa bedavaya sadece Güneş doğar.

İlk tarıma ait izlere bakıldığında 11.000 yıl önce başlandığı söyleniyor. O zamanlar kiminde buğday var, kiminde de tavuk. Buğday karşılığında tavuk alıyorlar ki herkes ihtiyacını karşılayabilsin. Değiş tokuş yani. Adamlar o zamanlarda şu anda ki Barter sistemini kullanıyorlardı da haberleri yoktu. Şimdi Bartercılar buna itiraz ediyor tabi, ‘’Biz daha moderniz, alıcıyla satıcıyı bir araya getirmiyoruz’’ gibi söylemlerde bulunsalar da sistem aynı. Hizmet veya ürünün karşılığını karşı taraftan, yine başka bir ürün ya da hizmetle satın alıyorsunuz. Takas yöntemi.
Size ilkel mi geldi? Haklısınız. Bu size göre değil şuan fakat Milyar dolarlık projeler için vazgeçilmez bir sistem. Para transferlerinden çok daha karlı çünkü. Bu konuyu da siz uluslararası ticaret yapan bir holding kurduktan sonra anlatacağım. Biraz daha ileriye gidersek, milattan önce 700 lü yıllarda Türkiye’nin batısında Alyattes adında Lidyalı bir kral, Oval sikkeler şeklinde ilk parayı, birbirine hemen hemen eşit altın ve gümüş şeklinde bastı. Bunu yaptığı için zamanla o kadar küfür yedi ki, mezarında ters takla attığı söyleniyor.

Bence tarihte en çok küfür yiyen adam ama benim idolüm, çünkü adam zeki. Sonrasında ilk kâğıt para M.S. 806 yılında kullanılmaya başlandı. Kâğıt para metal paradan daha hafif ve saklaması kolaydı. Ürün veya hizmet karşılığında, bu kâğıtlar ile ödeme yapıyorlardı. Ürün ya da hizmetin nadirliği fiyatları yükseltiyordu. Az olan değerlidir. Yani olmayanı yapan en çok parayı kazanıyordu ki hala öyle. Tabi ki bunu yaparken bir ihtiyaç olmasına dikkat etmemiz gerekir.

Para Amaç Değildir Araçtır

Rüzgâr eserken ıslık çalan bir şey icat ederseniz büyük ihtimalle satamazsınız. Kimsenin böyle bir şeye ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. İnsanlar bu kâğıt barçalarını yanlarında kolayca taşıyabiliyordu. Buğday almak için yanında tavuk taşımak zorunda değildi. Hafif ve az miktarda kağıt parçasıyla, tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyordu. 2019 Para Nasıl Kazanılır?  ve Para kazanmayı anlatmak için çok eskiye gittiğimi düşünebilirsiniz. İçinizden parayı kimin, neden bulduğunu bırak, nasıl kazanırız onu anlat dediğinizi duyar gibiyim. Aslında anlatıyorum. İnsanoğlunun ki, çok büyük bir kısmının, para konusunda ki algısı yanlış.

Bu sebeple çok az zengin ve çok fazla fakir var. İnsanlar parayı bir amaç olarak görüyor ama para sadece bir araç. Amaca odaklanmadığı için aracı kaçırıyor. Sadece bu sebeple borcunuz var ve paranız yok. Para, hayata harcadığınız enerjinin karşılığıdır derler ki bu doğru. Fakat enerjiyi akıllı ve verimli harcamanız gerekir. Yattığım yerden kolayca ve bedava para kazanayım diye bir düşünceniz varsa, hemen aklınızdan çıkarın. Çünkü bedava peynir sadece fare kapanında olur.
Titan saadet zincirinden çiftlik banka kadar bir sürü örnek gösterebilirim. Kimi hapiste, kimi ise kaçak. Emeksiz ekmek olmuyor maalesef ancak, Fırın işletebilir ya da ekmek ustası olabilirsiniz. Nerede duracağınıza da siz karar vereceksiniz. Ülkemizde ciddi bir işsizlik problemi olduğunu söylemek mümkün.

Haklı olarak iş mi var da seçelim, bulduğumuz ile geçinmeye çalışıyoruz diyebilirsiniz. Hatta çok büyük bir kitlenin aylık olarak devam eden ödemeleri de var, katılıyorum. Ancak çalışıyor olmanız, istediğiniz işi elde edemeyeceğiniz anlamına da gelmez. Bir yandan çalışabilir, diğer yandan yapmak istediğinize de odaklanabilirsiniz.

Eğer iş arıyorsanız, nerede iş bulurum dan ziyade, ne yapmak istiyorum diye düşünmelisiniz öncelikle. Ne olursa yaparım mantığından sıyrılmanız gerekir. Bu size sadece vakit kaybettirir. Barınamaz, tutunamaz, kendinizi bulamazsınız. Aynı vakit kaybını işveren de yaşar. Öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Bunun için de kendinizi tanıyın ki sektör belirlemeniz daha kolay olur.

Para, Yapacağınız İşin Adıdır

2019 Para Nasıl Kazanılır?

   Kendinizi ait hissedeceğiniz sektörü belirledikten sonra istediğinizi almak için elinizden gelen her şeyi yaptığınıza emin olun. ve pes etmeyin. Albay Sanders batacağını anlayınca arabasına atlamış ve 1000 tane restoran gezmiş yemek tarifini satabilmek için. 1000 tane. 5 den sonra yok ya iş yok işte dememiş. Günlük tutmuş ve her restoran ı ve neler yaşadığını yazmış. Tamamen tükenmiş şekilde 1001 inci restorana gittiğinde, işletme sahibi teklifini kabul etmiş. Albay Senders kim biliyormuşsunuz?

Bu günkü KFC nin sahibi ve Dünya markaları arasında. Albay falan da değil, lakabı öyle. Demem o ki, hayallerinizden vazgeçmeyin. Vazgeçersen kaybedersin. Aslında bütün sektörlere girmek istiyorum tabi. Hepsinin ticaret mantığından bahsetmek benim içinde zevkli olacak.Türkiye’de çalışan insanların %13 ünün satış ve pazarlama üzerine çalıştığını biliyor muydunuz? Bu, Pozisyonlar arasında ki en yüksek oran. Satış ve pazarlama tekniklerine de değinmek isterdim, hatta manipülasyon ve ikna tekniklerine. Yoğun ilgi olursa anlatabilirim ama çok daha farklı bir konudan bahsedeceğim sizlere.
Yukarıda bahsettiğim gibi 2019 Para Nasıl Kazanılır? yazısı, enerjiyi akıllı, verimli kullanma ve nerede duracağını seçme konularını hatırlıyorsunuz. Neyi, ne kadar sattığınız, ne kadar kazandığınız belirler. Ben daha çok ne sattığınızla ilgileniyorum çünkü bu, nerede durduğunuzu gösterir. Diyelim ki tespih satıyorsunuz. Hayır hayır çıtayı az daha yükseltelim. Diyelim ki telefon hattı satıyorsunuz.

Bir hat ne kadar kazandırıyor? Kaç tane satarsanız ne kadar pirim alacaksınız? O kadar satışı ne kadar zaman içinde tamamlayacaksınız? Zaman ve kazanç oranını iyi değerlendirmemiz gerekir. Fazla zaman ve mikro parayla kazanacağınız tutar bellidir çünkü gün dediğimiz 24 saattir. Aynı çalışma zamanı içinde 1 araç satarsanız ne kadar kazanırsınız? Bir hat satışı size 50 tl kazandırıyorsa, bir araç satışı size 5000 tl kazandırabilir ya da bir ev satışı size 50,000 tl kazandırabilir. Senede 720 adet hat satarak 60,000 tl kazanırken, senede 1 ev satarak 50,000 tl kazanabilirsiniz.

 2019 Para Nasıl Kazanılır ve Para Portföyü

   720 hat satabilmek için 312 gün çalışırken, bir evi satmak için en fazla 7 gün uğraşırsınız. 305 gününüz cebinizde kalır. Burada hat satmayın ev satın gibi bir algı oluşmasın. Gayrimenkul işinin de en az telekomünikasyon kadar zahmeti olduğu gibi, kimi konularda da nitelik ister. Anlatılanların hepsi bir örnektir ve amacı da şudur; Sattığınız şey ne kadar değerli ise, kazancınız da o kadar yüksek olur. Satış, satıştır.

   Gerçek bir satıcı için satılan ürünün hiçbir önemi yoktur. Burada yapılması gereken şey, durulacak olan yeri iyi seçmektir. Para kazanmak istiyorsak, öncelikle işimizi iyi yapmamız gerekir. Amacı para olanların yaptığı hata şudur. Satış kapandı, para ödendi ya da imza atıldı, kazandım ve bitti. Bu çok büyük bir hatadır. Ben buna gününü kurtarmak diyorum. Size asıl parayı kazandıracak şey, portföyünüzü kaybetmemektir,satış yapmak değil. Satış sonrasında kısa bir süre portföy tekrar aranır ve üründen memnun olup olmadığı sorulur.
Bir süre sonra daha tekrar aranır ve ürün ile ilgili problem yaşayıp yaşamadığı sorulur. Bu durum portföyünüzde, Ürünün arkasında duran biri olduğunuzun imajını yaratır ve sadakatini sağlar. O üründen başka biri satın almak istediğinde ise direkt sizi önerir ve para kazanmaya başlarsınız. Çünkü en iyi reklam, müşterilerin yaptığı reklam ve referanstır. Bunu yaparsanız, çok uzun bir süre size gelmediğinde arayarak, yeni ürününüzün geldiğini bildirir ve tekrar kendinize bir satış potansiyeli yaratırsınız.

Satış ve pazarlama sektöründeyseniz değerli ürün çalışmalı ve müşteri portföyünüze sahip çıkmalısınız. Bunu yaptığınız taktirde başarı kaçınılmazdır. Başarı, yükselişi getirir. Bu sektör ile ilgili söyleyecek yada anlatılacak çok fazla şey var. Ancak konuyu özetlemek gerekirse, Para amaç değil bir araçtır. Bedava ve kolay para yoktur. 2019 Para Nasıl Kazanılır? konusu da İçinde bulunduğunuz durum, hayallerinize ulaşmanıza engel değildir. Ne yaptığınız önemlidir. Zaman ve kazanç dengesini iyi değerlendirmeniz gerekir. Portföyünüzü büyütüp, sahip çıkmanız gerekir.

Doğru Zamanda, Doğru yerde, Doğru İşi Yapmak

   Ve son olarak doğru zamanda, doğru yerde, doğru işi yapmak başarıyı getirir. Bunu yaparsanız para sizi bulacaktır. Para için bir şey yapmayın, yaptığınız şeyler para etsin. Para konusu ile ilgili haftalık yazılarımı sizlere sunuyor olacağım. Mağazacılık, toptancılık, üretim, e-ticaret, gurup şirketleri, uluslararası ticaret, ülkeler arası para transferleri, çok uluslu organizasyonlar gibi birçok konuda sizlerle buluşacağız. Ancak bir daha ki yazım, ürün satın almadan aracılık ve komisyonculuk hizmetleri üzerine olacak. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Sırada ki yazımda buluşmak üzere, Hoşçakalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here