Atakum Tarihi ve Matasyon

1
223
eski atakum atakumonline

Samsun Atakum Matasyon ilçesi, kazmayı vurduğunuzda tarih fışkıran bir yerdir. Çok geriden değil, binli yıllara gittiğimizde dikkatimizi çeken büyük olay, hani o kanın su gibi aktığı 1071 Malazgirt savaşı var ya, olaylar tam olarak orada patlak veriyor. Savaşın ardından buraya ilk hakim olan ilk Türk Devleti Danişmentliler oldu. Tabi baktılar kral mekan, biz buraya çökelim aga dediler. O zamanlar havuzlu villalar yok tabi. İnci gibi sahil, pırıl pırıl deniz. Hatta ÖMÜREVLERİ ‘nin orada koku falan da yok, mis gibi.

Tabi Selçuklular da Rüknettin Süleyman Şah diye bir zat var, Hemen uyandı işi. Buradan imar geçerse çok değerlenir buralar, dedi ve SAMSUN ATAKUM Selçuklular ın eline geçti. 400 sene kadar ATAKUM SAHİLİ nin tadını çıkarttılar ama, 1420 yılında Osmanlı devleti burası artık benim dedi. Selçuklu şok! Bu durumun ATAKUM EMLAK VERGİSİ veya rayiç bedelle de ilgisi yok.


O zamanlar Sivas Eyaletinin, Amasya sancağına bağlı kaza olarak ismi geçiyor Samsun’un Hatta bu bölgeye Canik ismini vermişler. Yani Canik demek, TDK da sahil ve denize yakın yer anlamına gelirken, tarihsel anlamda, Anadolu’nun kuzeyinde ki idari ve coğrafi yer anlamına da geliyor. Daha publar, cafeler yok o zamanlar yani.

Atakum Matasyon

1900 lü yılların başında, O zaman tabi tütün falan var ATAKUM da, ünlü bir tütün taciri olan Matossian isminde ermeni bir tacire aitmiş ATAKUM. Demek ki savaş falan çıkmasa, amın torunları vuracaktı voleyi. O zamanlar tabi ATAKUM’un eski adı MATASYON. Yani Matossian / Matosyon. Nasıl? Şeytanın aklına gelmez dimi? Bu arada Matossian isimli ermeni buralardan gitti ama, torunları yine vurdu voleyi. Mısır da hala kullanılan kleopatra sigarasını ürettiler. O da başka bir ticari başarı öyküsüdür. Neyse, konumuza dönelim.

94 sene kadar adı MATASYON olan bu muhteşem yer, 1994 yılında ATAKUM adı ile belediye oldu. 22 Mart 2008 tarih ve 26824 mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5747 sayılı Büyükşehir Belediye Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında bugünkü ATAKUM, hayırlı, uğurlu olsun denildi.
Sonuçta ATATÜRKÜN ŞEHRİ SAMSUN. Uzay büyüklükte gurur duyuyoruz. İnanılmaz güzellikte olan kumsalın başına, atamı eklemeleri çok efsane olmuş.

atakum  matasyon atakumonline

Atakum

Samsun şehir merkezinin tarihi ve dokusu çok daha eskiye dayanır. İlk büyük yerleşim merkezi İlkadım bölgesidir. O zamanlar ticaret ve yerleşim, hep bu bölgede yapılırdı. Tarihine çok girmeyeceğim çünkü o farklı bir konu. O zamanlar, yani 1990‘lı yıllarda atakum matasyon, ağırlıklı olarak ziraat bölgesiydi.

Fakat inanılmaz bir sahili ve denizi vardı. Bir arkadaşım şu anda ATAKENT de CAĞALOĞLU CADDESİ üzerinde, 5 / 10 sene önce mısır közlediklerini ve yukarıdan aşağıya lastik yuvarladıklarını anlatıyordu, tabi caddeye cephe apartmanlarının balkonunda.

O zamanlar arazi bol ama çalışacak insan bulmak zormuş. Durum böyle olunca, koca koca arazileri dağıtıp savurmuşlar. Nereden bilecekler ki ileride 1 dönüm arsanın 5,6 milyon lira olacağını? Elinde tutanlar başka tabi. Şu an bile hala amcalar, teyzeler milyonlara parmak basıyor tapuda. Okuma yazması olmadıkları için.

Samsun’un, Karadeniz de bir ticaret merkezi haline gelmesi, şehrin nüfusunu çoğalttı. Şehir genişleyip, sıkılaşmaya başladı. Sonrasında şehirden uzak merkeze yakın olan ATAKUM da haftanın yorgunluğunu atmaya başladı halk. Daha sonra fark ettiler işi. Ya burada bir ev olacak var ya of. Dalgaların sesi, mis gibi sahil valla yaşlanmaz insan burada. İnanılmaz güzellikte ve bedava. Hem de tertemiz.

Önceleri ATAKUM SAHİLİ kısımlarına yazlıklar yapılmaya başlandı. Sonra yazlıkların sayısı arttı. İhtiyaçların karşılanması için irili ufaklı işletmeler açıldı. ATAKUM SAHİLİNE talep büyüdü. Talep artışı yüksek olunca inşaat şirketleri akın etmeye başladı. Arz ve talep yüksekti fakat iş imkânı yoktu. Evler yeniydi ve lüks olarak yapılıyordu.

[metaslider id=”438″]

Bu sebeple arabası ve ekonomik durumu iyi olanlar bu bölgeyi tercih ediyordu. Hal böyle olunca, inşaat şirketleri de en yeni inşaat malzemeleri ile daha lüks binalar yapmaya başladı. Bu durumda bölgenin değeri de arttı. ATAKUM 10 yıl gibi kısa bir sürede yepyeni, kaliteli ve harika bir ilçe haline geldi.

Atakum Mahalleri

Atakum’da 56 tane mahalle vardır. Mahallelerin isimleri şöyledir. AKALAN MAHALLESİ, AKSU MAHALLESİ, ALANLI MAHALLESİ, ASLANDAMI MAHALLESİ, ATATEPE MAHALLESİ, AYVALI MAHALLESİ, BALAÇ MAHALLESİ, BEYPINAR MAHALLESİ, BÜYÜKKOLPINAR MAHALLESİ, BÜYÜKOYUMCA MAHALLESİ,

CAMİİ MAHALLESİ, CUMHURIYET MAHALLESİ, ÇAKIRLAR MAHALLESİ, ÇAKIRLAR YALI MAHALLESİ, ÇAMLIYAZI MAHALLESİ, ÇATMAOLUK MAHALLESİ, ÇOBANLI MAHALLESİ, ÇOBANÖZÜ MAHALLESİ,

DENİZEVLERİ MAHALLESİ, ELMAÇUKURU MAHALLESİ, ERİKLİ MAHALLESİ, ESENEVLER MAHALLESİ, GÜNEYKÖY MAHALLESİ, GÜZELYALI MAHALLESİ, GÜZELYURT MAHALLESİ, İNCESU MAHALLESİ, İNCESU YALI MAHALLESİ, İSTİKLAL

MAHALLESİ, KABADÜZ MAHALLESİ, KAMALI MAHALLESİ, KARAKAVUK MAHALLESİ, KARAOYUMCA MAHALLESİ, KASNAKCIMERMER MAHALLESİ, KAYAGÜNEY MAHALLESİ, KESİLİ MAHALLESİ,

KÖRFEZ MAHALLESİ, KÖSELİ MAHALLESİ, KULACADAĞ MAHALLESİ, KURUGÖKÇE MAHALLESİ, KÜÇÜKKOLPINAR MAHALLESİ, MEVLANA MAHALLESİ, MEYVALI MAHALLESİ, MİMARSİNAN MAHALLESİ, ÖZÖREN MAHALLESİ, SARAYKÖY MAHALLESİ,

SARIIŞIK MAHALLESİ, SARITAŞ MAHALLESİ, SARIYUSUF MAHALLESİ, ŞENYURT MAHALLESİ, TAFLAN MERKEZ MAHALLESİ, YALI MAHALLESİ, YENİMAHALLE MAHALLESİ, YEŞİLDERE MAHALLESİ, YEŞİLTEPE MAHALLESİ, YEŞİLYURT MAHALLESİ,YUKARIAKSU MAHALLESİ

Atakum Sahili

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, KARADENİZİN EN BÜYÜK SAHİLİ ATAKUM SAHİLİDİR. Karadeniz’in incisi ATAKUM SAHİLİ. Atakum sahili boyunca restoranlar, kafeler, alışveriş merkezleri, sinema, plajlar, barlar, iskeleler, golf sahası kısaca tatil, dinlenme ve eğlence için aklınıza gelen her şey Atakum Sahilin de mevcuttur. Gün doğumu ya da gün batımı fark etmez. Günün her saatinde Atakum muhteşem bir yerdir. Tekneleriniz için bir MARİNA bile mevcuttur.

Kadife gibi incecik kumsalları vardır. Denizin tuz oranı çok iyidir, gözleriniz yanmaz. Akşam sahilde yürürken, günün bütün yorgunluğunu ve stresini atarsınız üzerinizden.

İstemeseniz bile. Çünkü neredeyse her 200 metrede bir, sokak sanatçısına rastlamanız mümkündür. Aralarda da mekânlardan gelen müziği oturarak dinleyebilirsiniz. İnsanlar sıcakkanlı ve kendi halindedir. Sokak hayvanları sizden kaçmaz ki bu benim bir şehirde en çok dikkat ettiğim şeydir. Çünkü bir şehrin hayvanları sizden kaçmıyorsa, o şehirde yaşanır. Atakum candır.

Atakum Matasyon Mekanları

Atakum’da ki mekânlar Dekorasyon ve ambiyans açısından çok ileri bir seviyeye ulaşmıştır. Terasında eski minibüs olan kafe barlardan, çift katlı eğlence mekânlarına, maç izleme salonlarından, nargile kafelere, çok katlı restoranlardan, iskele kafelere, canlı müzik mekânlardan, lüks meyhanelere istediğiniz ambiyansta mekân bulmanız mümkündür. Gün batımında uçsuz bucaksız Karadeniz’e karşı balığınızı yerken, gecesinde Rum meyhanesinde, dj performansla ya da canlı müzikle eğlenebilirsiniz.

Alkolsüz canlı müzik mekânları da atakum matasyon da mevcuttur. Hafta sonları denize nazır serpme kahvaltınızdan sonra yine denize nazır bir nargile kafeye oturabilirsiniz. Alkollü/alkolsüz maçlarınızı seyrettikten sonra, rakipleriniz ile kol kola salondan ayrılabilirsiniz. Bu mekânların milyonluk yatırımlar yapılmış son derece lüks olması da sizi yanıltmasın. Fiyatları hem makul, hem de ortalama olarak aynıdır. Örneğin Alkolsüz yemek maksimum 50 tl dir.

Kebaplar ortalama 35 tl civarıdır. Alkollü mekânlar kişi başı ortalama 100 tl civarıdır. Tabi ki bir büyüğün dibini sıyırmıyorsanız. Tabi siz yine de bir menü isteyin. Mekanların yiyecek ve içecek kaliteleri de çok yüksektir. Genel olarak konusunda uzman aşçı ve personellerle çalışırlar. Konu ile ilgili mekanların hepsini sizler için deneyerek, fiyat / ürün / hizmet değerlendirmesi yapıp sitemizde sizlere sunuyor olacağız. Yine bu konuda bizleri takip etmeyi sakın unutmayın.

Sonuç Olarak

Atakum tarif edilemez güzellikte bir yerdir. Muhteşem plajları, harika mekanları, sıcak insanları, sevimli sokak hayvanları, deniz, kum, güneş, eğlence, müzik ve içinizde bir yerlere dokunacak her şey Atakum’da mevcuttur. Atakum’da yaşamak bir ayrıcalıktır. En iyi mekanları, etkinlikleri, fırsatları kısacası Atakum’a ait her şeyi bizden takip edebilirsiniz. Ne demiştik? Atakumda yaşam atakumonline. Hoşçakalın.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here